Následky plochých nohou

Plochá noha je jednou z nejčastějších deformit nohou. Je diagnostikována přibližně u 30 % pacientů. A tato statistika nebere v úvahu děti, pro které je tato abnormalita přirozená při formování pohybového aparátu. Vrozená deformita je vzácná, ve většině případů je toto onemocnění získané. Pojďme si vysvětlit, jak taková deformita vzniká a jaká může být.

Typy a příčiny vzniku

Chodidlo má 2 klenby, které určují, jak úspěšně ono bude zvládat své funkce: podpůrnou, stabilizační a tlumicí. Podélná klenba je vlastně délka chodidla. Linie podél vnitřního okraje se nazývá pružná, protože je zodpovědná za tlumení nárazů. Vnější část zajišťuje oporu a stabilitu. Za tyto funkce je zodpovědná také příčná klenba chodidla: šířka mezi prsty.

U plochých nohou dochází k narušení přirozené křivky. Podle toho, která klenba je pokleslá, se rozlišují následující typy plochonoží:

  • příčně plochá noha, když se přední část opírá o všech 5 metatarzálních kostí a vytváří vějířovitou divergenci;
  • podélně plochá noha: chodidlo se dotýká podlahy téměř celým chodidlem;
  • kombinobané plochonoží je kombinací obou anomálií.

V obou případech se noha zplošťuje a přestává plnit základní funkce. Existují různé stupně plochých nohou:

  • Výška klenby je přibližně 35-25 mm a úhel 130-140 stupňů. Zatím není patrná žádná deformace.
  • Flexe 24-17 mm, úhel 141-155 stupňů. Jsou pozorovány drobné artritické deformity talonavikulárního kloubu.
  • Výška klenby je menší než 17 mm a úhel přesahuje 155 stupňů. Jasné známky artrózy talonavikulárního a ostatních kloubů nohy.

Pouze 3 % případů plochých nohou jsou vrozená. V ostatních případech lze příčiny vzniku plochonoží hledat v životním stylu, návycích, nemocech apod. Nejčastěji je na vině přetěžování nohou v důsledku určitých faktorů. Například práce ve stoje, přibývání na váze, intenzivní sportování bez řádného fyzického tréninku, stárnutí vazů a svalů a také nevhodná obuv: úzká, na vysokých podpatcích, bez potřebné opory. Často se zploštění nohou vyvíjí během těhotenství.

Jaká jsou rizika plochých nohou?

Zdravé klenby tlumí přibližně 70 % nárazového zatížení při chůzi. Pokud to víte, můžete si představit, jaký vliv mají ploché nohy na tělo. Zploštělé klenby již nedokážou správně tlumit nárazy při chůzi. Zátěž je tedy přenášena výše. Ploché nohy postihují především kotníky, kolenní a kyčelní klouby. Dále je to páteř, která se musí přizpůsobit změněné chůzi, a tím vytváří tlak na vnitřní orgány. Mohou se také projevovat další příznaky spadlé klenby nohy, jako je např. bolest vnější hrany chodidla.

Tyto patologické stavy jsou následkem plochých nohou.

  • Patní ostruha.
  • Valgozní deformita palce.
  • Křečové žíly.
  • Artróza.
  • Skolióza.

Je možné zabránit vzniku komplikací. K tomuto účelu existuje speciální obuv pro ploché nohy. Ty správně rozkládají zátěž a pomáhají nohám opět plnit jejich přirozené funkce. Moderní modely od společností Ortek mohou mít libovolný design a jsou téměř identické s běžnými modely. Na webových stránkách https://ortek.cz/ naleznete také rehabilitační pomůcky na ploché nohy, podložky na ploché nohy a ortopedické vložky na ploché na nohy.

Metody léčby plochých nohou

Správná obuv je nejen prevencí komplikací, ale také důležitou součástí terapie. V počátečních fázích je problém poměrně dobře řešitelný. Zvláště pokud se jedná o dítě, u kterého se vše teprve formuje. Například ortopedické tenisky pro děti dokáží ve většině případů poměrně rychle napravit deformaci.

Důležité je věnovat pozornost i dalším léčebným zásahům:

  • léčebné tělesné výchově;
  • masáži;
  • chůzi naboso po trávě, oblázcích, speciálních podložkách;
  • správné výživě.

Léčba plochých nohou by měla být komplexní, jen tak lze dosáhnout trvalého zlepšení stavu a zbavit se bolesti při ploché noze.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *