Akné je nejrozšířenější kožní onemocnění, které postihuje miliony lidí po celém světě. Obvykle se objevuje v pubertě, ale běžně se s ním potýkají i dospělí. Bez nadsázky ho zná téměř každý – a zdaleka ne všichni umí rozlišit jednotlivé typy a správně určit závažnost nemoci.
Proč akné vzniká a jaké typy rozlišujeme?
Akné je kožní porucha, jejíž podstatou je ucpání mazových žláz nadbytečným kožním mazem, odumřelými kožními buňkami a bakteriemi. Kvůli tomu dochází k tvorbě různých typů „pupínků“ a dalších kožních útvarů. Konkrétně jde o komedony (černé a bílé tečky), papuly, pustuly, noduly a cysty.
Jednotlivé typy akné se liší nejen vzhledem, ale i závažností.
- Komedony jsou malé, zablokované póry, které se mohou objevit v podobě černých (tzv. otevřené komedony) nebo bílých (uzavřené komedony) teček.
- Papuly jsou to menší, červené zanícení hrbolky. Na dotek mohou být nepříjemně bolestivé.
- O pustulách pak hovoříme, když se na papulách vytvoří bílá hnisavá špička.
- Co se týče nodul, jedná se o větší léze, které se nacházejí hlouběji pod kůží. Mohou být bolestivé a zůstávají po nich jizvy.
- Podobně závažně jsou i cysty. Jsou to velké, na dotek měkčí a hluboce zanícené léze, které jsou taktéž velmi bolestivé a v případě neodborné léčby hrozí zjizvení.
Pět stupňů závažnosti
Pro zjednodušení definice závažnosti klasifikovala Evropská akademie dermatologie a venerologie pět stupňů akné.
- Stupeň 1 označuje velmi lehké akné s několika bílými tečkami nebo černými tečkami a několika papulkami a pustulkami.
- Stupeň 2 je lehké akné s méně než polovinou obličeje postiženou komedony a občasnými papulo-pustulami.
- Pokud více než polovinu obličeje postihnou četné papuly, pustuly a komedony a menší počet cyst a nodul, jedná se o stupeň 3 – středně těžké akné.
- Pod stupněm 4 se skrývá těžké akné, kdy je celý obličej postižen četnými papulami a pustulami, komedony a několika cystami a noduly.
- Nejzávažnější (a naštěstí méně častý) je stupeň 5. O velmi těžkém akné hovoříme v případě, kdy téměř celý obličej pokryjí cysty a noduly.
Výše uvedené rozdělení je samozřejmě pouze obecné. V praxi se může závažnost onemocnění u jednotlivých osob lišit a nemusí přesně odpovídat žádné z kategorií. Vždy je proto důležité učinit veškerá doporučená opatření a v případě potřeby navštívit dermatologa, který stanoví diagnózu a doporučí vhodnou léčbu.
Jak obvykle probíhá léčba akné?
Tak, jako existuje mnoho typů pupínků a stupňů onemocnění, se nabízí i mnoho více možností léčby akné.
Nejčastěji se projevy akné léčí pomocí volně prodejných léků a speciální kosmetiky (např. produkty z řady Sébium od Biodermy). Pokud nic z toho nezabere, lékař většinou doporučí silnější medikamenty na předpis. Kromě toho je lze podstoupit některou z procedur, jako je chemický peeling, laserové ošetření apod.